Simona Halep, locul 7 WTA, a întâlnit-o pe sportiva chineză Shuai Zhang (50 WTA), marţi, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Simona Halep a câștigat în două seturi, cu 7-6, 6-1, dar a avut un început de meci dificil. Ea și-a egalat cea mai bună performanță de până acum pe iarba londoneză – calificarea în semifinalele competiției, fază în care sportiva din România a mai ajuns în 2014, atunci când a pierdut în fața lui Eugenie Bouchard.

Simona Halep o va întâlni în semifinale pe o mai veche cunoșțință a sa: ucraineanca Elina Svitolina, locul 8WTA. Meciul va avea loc joi.

În cealaltă semifinală, Serena Williams întâlnește o adversară-surpriză: cehoaica Barbora Strycova, în vârstă de 33 de ani, locul 54 WTA, care a reușit eliminarea surprinzătoare a favoritei gazdelor: britanica Johanna Konta, locul 18 WTA, după o partidă câștigată în două seturi: 7-6 (7-5), 6-1, într-o oră și 38 de minute.

Prima declarație a Simonei Halep după calificarea în semifinalele Wimbledon 2019:

„Mă aşteptam să joace bine, m-a bătut ultimele două dăţi când ne-am întâlnit. Am fost puţin nervoasă înainte de meci, ştiam că va lovi puternic. Dar am luptat. Ştiam că dacă sunt sută la sută la fiecare minge, voi reuşi să-i rup ritmul. Acest lucru s-a întâmplat în setul doi. De la prima mea semifinală aici, în urmă cu cinci ani, totul s-a schimbat. Acum am mai multă experienţă şi sunt mai încrezătoare. Ador să joc pe iarbă. Este pentru prima oară când spun asta”, a declarat Simona Halep.

Românca a ajuns astfel la a șaptea semifinală de Grand Slam a carierei, o performanţă impresionantă, egalându-le pe Kerber, Azarenka şi Wozniacki. Fostă campioană la Roland Garros în 2018, Simona Halep realizează cel mai bun rezultat al său la turneele de Mare Şlem din acest an, după optimi la Australian Open şi sferturi la Roland Garros. Chris Evert e deţinătoarea recordului privind prezenţa în penultimul act la Grand Slamuri, cu o performanţă care cu greu poate fi bătută vreodată: 52 de semifinale.